مقالات

روغن مناسب برای کمپرسور چیست ؟
روغن کمپرسور هوا VDL جهت استفاده در کمپرسورهای رفت و برگشتی(پیستونی)، مارپیچی(اسکرو) و تیغه‌ای (ون) تولید می‌شود. از ویژگی‌های این روغن می‌توان به آزاد سازی سریع هوا بدون ایجاد کف در سیستم اشاره کرد. این نوع روغن ها در گریدهای ۳۲، ۴۶، ۶۸، ۱۰۰، ۱۵۰ قابلیت تولید و عرضه را دارند.

ویسکوزیته یا گرانروی ؟

شاید مهمترین عامل در انتخاب کمپرسور هست ، اگر گرانروی روغن خود را اشتباه انتخاب کنید ، مثلا روغن کمپرسور پیستونی که معمولا گرید ۱۰۰ تا ۱۵۰ دارد در کمپرسور اسکرو که باید گرید ۴۶ یا ۶۸ داشته باشد بریزید خیلی زود دستگاه شما از بین خواهد رفت.

افزودنی جهت جلوگیری از کربنی شدن :
شاید دیده باشید که روغن شبیه لواشک می شود ، علت این پدیده بالا بودن دما ، وجود ذرات معلق زیاد و یا عدم وجود میزان کافی این افزودنی در روغن می باشد.


معدنی یا سینتتیک ؟
روغن های معدنی قیمت مناسب تر و روان کاری بهتری دارند اما روغن های سینتتیک ، عمر بیشتر ، خنک کاری بهتر ، حمل کمتر با هوا و قیمت بالاتری دارند.

وظیفه اصلی مخزن ذخیر هوا، ذخیره کردن هوای فشرده شده توسط واحد هوا ساز کمپرسور می باشد اما مزیت های نصب مخزن در کمپرسور ها، محدود به این نمی شود.

مزایای مخزن ذخیره هوای فشرده
1. استفاده از مخزن، تعداد روشن و خاموش شدن و مدت تحت بار بودن کمپرسور هوای فشرده را به میزان زیادی کاهش می دهد و به همین دلیل باعث افزایش عمر مفید کمپرسور و لوازم جانبی آن می شود.
2. گستره بودن سطح مقطع در مخازن ذخیره هوا، باعث خنک کاری هوای فشرده می شود و همین کار باعث می شود در مخازن ذخیره، بخار موجود در هوا کندانس شده و به وسیله شیر تخلیه از مخزن خارج گردد.
3. در مخزن ذخیره هوای فشرده، نوسانات فشار به وجود آماده در کمپرسور کاهش می یابد و در تمام زمان ها، فشار در مجموعه را ثابت نگه می دارد.
4. این مخزن ها بنابر استاندارد مخازن تحت فشار بالا ASME SEC8 طراحی و ساخته شده و رعایت کردن الزامات استاندارد ذکر شده باعث تولید محصولی با امنیت و کارایی بالا شده است.
در مجموع ذخیره سازی در یک یا دو مرحله کنترل سیستم را به اندازه کافی ساده می کند، هزینه تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد و به بالا بردن بازده کمپرسور کمک می کند.
لازم به ذکر است که مخازن هوای فشرده در کمپرسورها نباید فشاری بیشتر از حد مجاز داشته باشند و هرگز نباید بدون شیر اطمینان استفاده شوند.
برای اطمینان از کارکرد صحیح در مخزن هوا کمپرسور، تست های مخرب و غیر مخرب بر روی مخزن انجام می پذیرد که این تست ها شامل تست هیدرواستاتیک، تست X-RAY، تست PT، تست UT و تست VT می باشد.

نگهداری و افزایش عمر مخزن کمپرسور
- عملکرد مانومتر و سوپاپ اطمینان به صورت مدام چک شود
- مجهز کردن سیستم کمپرسور به رطوبت گیر و تله آبگیر
- استفاده از رنگ آمیزی چند لایه درون مخزن برای جلو گیری از پوسیدگی
- تعیین محل مناسب برای نگهداری مخزن هوا کمپرسور
- مخزن ذخیره هوا به صورت دوره ای بازدید گردد
- در زمان باز و بسته کردن دریچه منهول، آچار کشی مناسب صورت پذیرد.

چرا باید از استاندارد ASME در مخزن کمپرسور باد استفاده نمود؟
ASME مخفف AMERICAN SOCIETY OF MECHANICAL ENGINEERS به معنی انجمن مهندسان مکانیک آمریکا می باشد که برای تمرکز هرچه بیشتر در حوزه مهندسی مکانیک تاسیس شده است.
انجمن فوق در سال 1880 در راستای تدوین مخازن بخار شروع به کار نمود. فعالیت موسسه مهندسی مکانیک آمریکا بیشتر در راستای تامین کمک های مالی برای گسترش تکنولوژی و توسعه نیروی انسانی و افزایش کیفیت زندگی می باشد و به علت ماهیت علمی این موسسه، جزو بزرگترین ناشران علمی و تخصصی شده است. هر ساله تعداد بسیار زیادی سمینار توسط این موسسه برگزار می گردد و بیش از 130.000 عضو در تمام کشور های جهان دارد.
ASME به عنوان یکی از قدیمی ترین مجموعه های تدوین کننده استاندارد، بیش از 600 استاندارد و آیین نامه تدوین کرده است و اکثر این استاندارد ها در زمینه دیگه بخار، آسانسور، سیالات، مخازن تحت فشار و غیره می باشد.

شیر اتوماتیک تخلیه مخزن یا اتودرین چیست؟
اتودرین نوعی شیر برقی می باشد که با برق 220 ولت کار می کند و وظیفه تخلیه آب انباشته شده در انتهای تانک را دارد. شیر اتوماتیک تخلیه یا اتو درین مجهز به دوعدد پیچ برای تنظیم تایمر است که یکی از پیچ ها مدت زمان باز بودن شیر و دیگری فواصل زمانی تخیله مخزن را تنظیم می نماید.

مخازن هوای فشرده برای هر سیستم تولید هوای فشرده لازم و ضروری می باشد و به عنوان وسیله ذخیره کننده بین کمپرسور و محل مصرف هوای فشرده عمل می کند. مخزن هوای فشرده از مهم ترین اجزای یک سیستم بهینه هوای فشرده می باشد ولی متاسفانه در اغلب موارد نا دیده گرفته می شود. ذخیره کردن هوای فشرده باعث کاهش میزان افت فشار در سیستم می شود و بازده عملکرد کمپرسور افزایش می یابد. مخازن ذخیره هوای فشرده هیچگاه نباید بیش از فشار کاری مجاز و یا بدون شیر اطمینان، نصب و راه اندازی شود.

درک کامل از سیستم تولید هوای فشرده و کاربرد نهایی آن، جهت طراحی سیستم ذخیره بسیار ضروریست. ذخیره سازی اولیه و ثانویه به میزان کافی می تواند کنترل سیستم را ساده کند، هزینه های نگهداری آن را کاهش دهد و کمک کند تا کمپرسور با بازده بیشتری عمل کند.

تعیین اندازه مخزن هوای فشرده

ظرفیت ایده آل مخزن هوای فشرده برای یک کمپرسور بصورت دقیق با کمک فرمول بدست می آید. فرمول زمانی بهترین نتیجه را می دهد که دوره های طولانی غیرفعال بودن در عملیات متناوب، طراحی شده باشد. حجم سیستم نیوماتیک را می توان به عنوان بخشی از ظرفیت مخزن در نظر گرفت. فرمول ساده برای تعیین اندازه مخزن هوای فشرده بصورت زیر می باشد:

Q x15 Q x5

—-—-—- = VR کمپرسور اسکرو —-—-—-=VR کمپرسور پیستونی

Al × ΔP Al × Δp

VR: حجم مخزن هوای فشرده [m3]

FAD :Q کمپرسور [m3/min]

5 یا 15: ضرایب ثابت

Al: تعداد سیکل های مجاز موتور (دور بر ساعت) h / ا

P∆: اختلاف فشار خاموش/روشن (ON/OFF)

Rate this item
(1 Vote)

توانایی بسیاری از ناخالصی‌های موجود در گاز‌ها
و مایعات را تا پایین‌ترین میزان (ppm یا کم‌تر) حذف می‌کنند.
و با استفاده از نیروهای یونی قوی (میدان‌های الکترواستاتیک) و وجود کاتیون‌هایی از قبیل سدیم، کلسیم و پتاسیم و هم‌چنین با سطح مقطع وسیع در حدود 1000 ، زئولیت Zeolite Z10-4 مقادیر بسیار زیادی از آب و ترکیبات دیگر را جذب می‌کنند. اگر سیال جذب شده یک ترکیب قطبی باشد، حتی با وجود غلظت بسیار کم آلاینده‌ها نیز این سیال می‌تواند تا بالاترین میزان جذب شود.دریچه‌های قفسی یا منافذی که دارای مولکول‌های مختلفی می‌باشند، هم اندازه هستند. برای نمونه، در مورد پارافین‌های هیدروکربن، مولکول‌های نرمال و راست زنجیر در این منافذ جای می‌گیرند و می‌توانند جذب شوند، در حالی‌که مولکول‌های انشعاب دار نمی‌توانند وارد این منافذ شوند و از بستر مولکولارسیو‌ها بدون جذب عبور می‌کنند.که مصارف آن در صنعت گوناگون می باشد.

جاذب های مولکولی را می توان بدون شک پرمصرف ترین ماده جاذب رطوبت در صنعت هوای فشرده دانست.
این مواد در صنعت هوای فشرده در درایر های جذبی ( دسیکانتی) بعنوان مواد جاذب برای رسیدن به نقطه شبنم در حدود 40- درجه سانتی گراد کاربرد دارند. این مواد در اندازه های 3-5 میلی متر و 5-8 میلی متر بسته به اندازه درایر و میزان نقطه شبنم مورد نیاز استفاده می شوند.آلومینای فعال یا اصطلاحا اکتیو آلومینانقش بسیار برجسته‌ای را در فرآیند حذف رطوبت از جریان‌های هوای فشرده و سایر گازها ایفا می‌نماید. این مواد برای حذف رطوبت از جریان‌های‌ هوای فشرده و گازهایی که دارای رطوبت نسبی بالایی هستند، بسیار مناسب می‌باشد. از جمله دلایل استقبال ازاین مواد در فرآیندهای حذف رطوبت می‌توان به ارزان‌قیمت بودن ، مقاومت فیزیکی و شیمیایی بالا، احیاءپذیری مناسب و تخلخل، سطح ویژه و ظرفیت جذب رطوبت بالا اشاره نمود. علاوه بر موارد ذکر شده جاذب های مولکولی از لحاظ شیمیایی یک ماده بی‌اثر و خنثی است که به ما این اجازه را می‌دهد که براحتی از آن در فرآیندهای مختلف استفاده کنیم

كمپرسور تجهيزى است براى بالا بردن فشار سيالات تراكم پذير به منظور انتقال از نقطه اى به نقطه ديگر، غلبه بر اصطكاك مسير و يا رساندن فشار به ميزان مورد انتظار در هر فرايند. در صنعت نفت و گاز، از كمپرسور براى انتقال گاز (تأمين فشار لازم جهت جريان گاز و افت هاى مسير)، تأمين فشار مخازن ذخيره تحت فشار، تزريق گاز به ميدان هاى نفتى به منظور بالا بردن ضريب بهره ورى، بالا بردن سرعت واكنش ها در فرايندهاى شيميايى، تصفيه گاز و تأمين هواى مورد نياز براى تجهيزات ابزار دقيق استفاده مى شود.

1-فیلتر ورودی: فیلتر ورودی بر روی دریچه مکش کمپرسور نصب میشود. و از ورود ذرات گرد و غبار بزگتر از 3 میکرون جلوگیری میکند.

2-دریچه مکشUnloader Valve)): در حالت لود (Load) کمپرسور دریچه باز و در حالت آنلود (Unload) دریچه بسته میشود که از طریق الکترونیکون قابل تنظیم میباشد.

3-واحد هواساز: باچرخش روتورهای نر و ماده فرآیند کاهش حجم هوا و افزایش فشار درواحد هواساز ودر حضور روغن صورت میپذیرد.

همانطور که میدانیم شرکت اطلس کوپکو در بخش تولید تجهیزات جانبی کمپرسور، روغن کمپرسور نیز تامین می کند که شما میتوانید با توحه به حجم مصرفی دستگاه، روغن مورد نظر را انتخاب نمایید.

 اطلس کوپکو، (به سوئدی: Atlas Copco) شرکت صنعتی سوئدی می‌باشد، که در سال ۱۸۷۳ تأسیس شده است. این شرکت، تولیدکننده انواع ابزار و تجهیزات صنعتی می‌باشد.

شرکت اطلس کوپکو ایران یک گروه صنعتی بین‌المللی است، که دفتر مرکزی آن در شهر استکهلم، سوئد قرار دارد. در سال ۲۰۱۰ این شرکت بالغ بر ۶۹٬۸۸ میلیارد کرون درآمد داشته است. شمار کارکنان آن، بیش از ۳۳٬۰۰۰ نفر می‌باشد. در حال حاضر اطلس کوپکو مالک ۶۸ کارخانه تولید تجهیزات صنعتی است، که در ۲۰ کشور گسترده می‌باشند. 
شرکت Atlas Copco در حال توسعه و ساخت ابزارهای صنعتی، کمپرسورهای هوا ، ساخت و ساز و تجهیزات معدن مانند حفاری های سنگی، سیستم های مونتاژ و ارائه خدمات و اجاره تجهیزات مربوطه است. محصولات بر اساس مارک های مختلف از طریق یک شبکه فروش و خدمات جهانی به 150 کشور فروخته می شوند و نیمی از آن ها توسط شرکت های فروش به صورت کامل یا بخشی به فروش می رسد. این گروه از طریق تعدادی از تقسیمات در چهار حوزه تجاری تکنیک کمپرسور، تکنیک ساخت و ساز، روش کاشت سنگ و معدن و تکنیک صنعتی فعالیت می کند.

همانطور که میدانیم شرکت اطلس کوپکو در بخش تولید تجهیزات جانبی کمپرسور 4 نوع فیلتر کمپرسور تامین می کند که هر کدام با توجه به نام و ویژگی هایشان، کاربرد مشخصی دارند . این 4 فیلتر کمپرسور اطلس کوپکو عبارتند از:
فیلتر پایپینگ
فیلتر روغن کمپرسور
فیلتر سپراتور کمپرسور
فیلتر هوا کمپرسور

تازه های سایت

تخصص ما چیست؟

 • مشاوره
  برای اجرای پروژه های جدید آماده ایم.
  طراحی
   پیش طراحی برای عدم هدررفت سرمایه 
  اجرا
  انتخاب طرح از شما، پیاده سازی آن با ما!
  پشتیبانی
   ما همیشه در کنار شما هستیم.