مقالات

مخازن هوای فشرده

30 ارديبهشت, 1398

مخازن هوای فشرده برای هر سیستم تولید هوای فشرده لازم و ضروری می باشد و به عنوان وسیله ذخیره کننده بین کمپرسور و محل مصرف هوای فشرده عمل می کند. مخزن هوای فشرده از مهم ترین اجزای یک سیستم بهینه هوای فشرده می باشد ولی متاسفانه در اغلب موارد نا دیده گرفته می شود. ذخیره کردن هوای فشرده باعث کاهش میزان افت فشار در سیستم می شود و بازده عملکرد کمپرسور افزایش می یابد. مخازن ذخیره هوای فشرده هیچگاه نباید بیش از فشار کاری مجاز و یا بدون شیر اطمینان، نصب و راه اندازی شود.

درک کامل از سیستم تولید هوای فشرده و کاربرد نهایی آن، جهت طراحی سیستم ذخیره بسیار ضروریست. ذخیره سازی اولیه و ثانویه به میزان کافی می تواند کنترل سیستم را ساده کند، هزینه های نگهداری آن را کاهش دهد و کمک کند تا کمپرسور با بازده بیشتری عمل کند.

تعیین اندازه مخزن هوای فشرده

ظرفیت ایده آل مخزن هوای فشرده برای یک کمپرسور بصورت دقیق با کمک فرمول بدست می آید. فرمول زمانی بهترین نتیجه را می دهد که دوره های طولانی غیرفعال بودن در عملیات متناوب، طراحی شده باشد. حجم سیستم نیوماتیک را می توان به عنوان بخشی از ظرفیت مخزن در نظر گرفت. فرمول ساده برای تعیین اندازه مخزن هوای فشرده بصورت زیر می باشد:

Q x15 Q x5

—-—-—- = VR کمپرسور اسکرو —-—-—-=VR کمپرسور پیستونی

Al × ΔP Al × Δp

VR: حجم مخزن هوای فشرده [m3]

FAD :Q کمپرسور [m3/min]

5 یا 15: ضرایب ثابت

Al: تعداد سیکل های مجاز موتور (دور بر ساعت) h / ا

P∆: اختلاف فشار خاموش/روشن (ON/OFF)

195 کلیک
مدیر بلاگ

به وب سایت گروه ...:::افق صنعت:::... خوش آمدید.تارنمایی که مشاهده می نمایید جهت اطلاع رسانی و ارتباط پیوسته با مشتریان طراحی شده. من محمدحسین حق پناه به همراه دیگر همکاران خود مطالب این بخش را به صورت مستمر بروز می کنیم.  قدردان خواهیم بود چنانچه مطالب و مکتوبات این سایت با ذکر منبع استفاده شود.

ارسال نظر

تازه های سایت

تخصص ما چیست؟

 • مشاوره
  برای اجرای پروژه های جدید آماده ایم.
  طراحی
   پیش طراحی برای عدم هدررفت سرمایه 
  اجرا
  انتخاب طرح از شما، پیاده سازی آن با ما!
  پشتیبانی
   ما همیشه در کنار شما هستیم.