مقالات

مخزن ذخیره هوای فشرده

توسط
30 ارديبهشت, 1398

وظیفه اصلی مخزن ذخیر هوا، ذخیره کردن هوای فشرده شده توسط واحد هوا ساز کمپرسور می باشد اما مزیت های نصب مخزن در کمپرسور ها، محدود به این نمی شود.

مزایای مخزن ذخیره هوای فشرده
1. استفاده از مخزن، تعداد روشن و خاموش شدن و مدت تحت بار بودن کمپرسور هوای فشرده را به میزان زیادی کاهش می دهد و به همین دلیل باعث افزایش عمر مفید کمپرسور و لوازم جانبی آن می شود.
2. گستره بودن سطح مقطع در مخازن ذخیره هوا، باعث خنک کاری هوای فشرده می شود و همین کار باعث می شود در مخازن ذخیره، بخار موجود در هوا کندانس شده و به وسیله شیر تخلیه از مخزن خارج گردد.
3. در مخزن ذخیره هوای فشرده، نوسانات فشار به وجود آماده در کمپرسور کاهش می یابد و در تمام زمان ها، فشار در مجموعه را ثابت نگه می دارد.
4. این مخزن ها بنابر استاندارد مخازن تحت فشار بالا ASME SEC8 طراحی و ساخته شده و رعایت کردن الزامات استاندارد ذکر شده باعث تولید محصولی با امنیت و کارایی بالا شده است.
در مجموع ذخیره سازی در یک یا دو مرحله کنترل سیستم را به اندازه کافی ساده می کند، هزینه تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد و به بالا بردن بازده کمپرسور کمک می کند.
لازم به ذکر است که مخازن هوای فشرده در کمپرسورها نباید فشاری بیشتر از حد مجاز داشته باشند و هرگز نباید بدون شیر اطمینان استفاده شوند.
برای اطمینان از کارکرد صحیح در مخزن هوا کمپرسور، تست های مخرب و غیر مخرب بر روی مخزن انجام می پذیرد که این تست ها شامل تست هیدرواستاتیک، تست X-RAY، تست PT، تست UT و تست VT می باشد.

نگهداری و افزایش عمر مخزن کمپرسور
- عملکرد مانومتر و سوپاپ اطمینان به صورت مدام چک شود
- مجهز کردن سیستم کمپرسور به رطوبت گیر و تله آبگیر
- استفاده از رنگ آمیزی چند لایه درون مخزن برای جلو گیری از پوسیدگی
- تعیین محل مناسب برای نگهداری مخزن هوا کمپرسور
- مخزن ذخیره هوا به صورت دوره ای بازدید گردد
- در زمان باز و بسته کردن دریچه منهول، آچار کشی مناسب صورت پذیرد.

چرا باید از استاندارد ASME در مخزن کمپرسور باد استفاده نمود؟
ASME مخفف AMERICAN SOCIETY OF MECHANICAL ENGINEERS به معنی انجمن مهندسان مکانیک آمریکا می باشد که برای تمرکز هرچه بیشتر در حوزه مهندسی مکانیک تاسیس شده است.
انجمن فوق در سال 1880 در راستای تدوین مخازن بخار شروع به کار نمود. فعالیت موسسه مهندسی مکانیک آمریکا بیشتر در راستای تامین کمک های مالی برای گسترش تکنولوژی و توسعه نیروی انسانی و افزایش کیفیت زندگی می باشد و به علت ماهیت علمی این موسسه، جزو بزرگترین ناشران علمی و تخصصی شده است. هر ساله تعداد بسیار زیادی سمینار توسط این موسسه برگزار می گردد و بیش از 130.000 عضو در تمام کشور های جهان دارد.
ASME به عنوان یکی از قدیمی ترین مجموعه های تدوین کننده استاندارد، بیش از 600 استاندارد و آیین نامه تدوین کرده است و اکثر این استاندارد ها در زمینه دیگه بخار، آسانسور، سیالات، مخازن تحت فشار و غیره می باشد.

شیر اتوماتیک تخلیه مخزن یا اتودرین چیست؟
اتودرین نوعی شیر برقی می باشد که با برق 220 ولت کار می کند و وظیفه تخلیه آب انباشته شده در انتهای تانک را دارد. شیر اتوماتیک تخلیه یا اتو درین مجهز به دوعدد پیچ برای تنظیم تایمر است که یکی از پیچ ها مدت زمان باز بودن شیر و دیگری فواصل زمانی تخیله مخزن را تنظیم می نماید.

401 کلیک

ارسال نظر

تازه های سایت

تخصص ما چیست؟

 • مشاوره
  برای اجرای پروژه های جدید آماده ایم.
  طراحی
   پیش طراحی برای عدم هدررفت سرمایه 
  اجرا
  انتخاب طرح از شما، پیاده سازی آن با ما!
  پشتیبانی
   ما همیشه در کنار شما هستیم.